180Hz Cost-effective Liquid Crystal Spatial Light Modulator
The HDSLM45R Series is a reflective spatial light modulator featuring 1080P resolution, 4.5 μm small pixels, and a 180 Hz high refresh rate. It delivers a large diffraction angle and supports phase modulation greater than 2π in the visible waveband. Two configurations are available: integrated and separate structures.
Features
- Reflective optical addressing spatial light modulator(SLM)
- Phase only
- Panel resolution: 1920 x 1080 (WUXGA)
- 420-650 nm operating wavelengths
- High frame rate at 180 Hz
- Little pixel size at 4.5 um
- Wide diffraction angle
- Enabling phase modulation in visible spectral band > 2π
- 8 bit only
- Provided with a moderate price
Application
- Optical field manipulation
- Holographic projection
- Development of commercial projection device
- Development of holographic module
- Generating vortex beams
- 3D display
- Holography reconstruction
- Laser manipulation
- Multi-spectral imaging
- Physical optical experiments
- Development of AR device
- Computational imaging and coherent diffraction
- Enabling projection imaging and structured light
Specifications
| Type | HDSLM45R |
| Resolution | 1920*1080 |
| Wavelength | 420-650 nm |
| Panel Active Area | 8.64 mm*4.86 mm |
| Pixel Size | 4.5 μm |
| Fill Factor | > 91% |
| Phase Retardance | > 2.3 π@638 nm |
| Reflectance | 64% |
| Diffraction Efficiency | 78%@8 step |
| Amplitude Contrast | / |
| Bit Depth | 8 bit |
| Frame Rate | 60 Hz/180 Hz |
| Phase Stability | ~0.01 π |
| Sync Output Trigger High Level Signal | 2.5 V or 3.3 V |
| Sync Output Trigger Pulse Width | 2.70 ms |
| Interface/PC Connection | HDMI, Type-C |
Hologram Case Images

