Medium & Low Power Optical Isolator
Free-space isolators are based on Faraday rotators with the addition of polarization elements, preventing laser light from returning along its original path. Pulse Optics Isolators utilize common magneto-optical materials such as YIG, TGG, and CeF3, with wavelength coverage ranging from 266nm to 4500nm, and the maximum aperture available is 25mm. Custom wavelengths are also available.
Parameters Example
| Operating wavelength | 1064 nm |
| Peak isolation | > 30 dB |
| Transmission | > 93% |
| Clear aperture | 5 mm |
| Average optical power | 50 W |
| Damage threshold | 1 GW/cm2 |
| Input polarization | Horizontal |
| Output polarization | 45° |
| Rejected beam directivity | < 3 mrad |
| Cooling | Conduction-cooled |
| Operating temperature | 15°C~30°C |
| Storage temperature | -10°C-60°C |
Model
| Wavelength (nm) | Active Aperture (mm) | Average Power (W) | Peak Isolation (dB) | Transmittance | Optical Material |
| 1030 | 5 | 50 | >30 | >93% | TGG |
| 920 | 5 | 50 | >30 | >95% | TGG |
| 820 | 5 | 50 | >30 | >95% | TGG |
| 532 | 2.5 | 30 | >30 | >93% | TGG |
| 780 | 3 | 50 | >30 | >93% | TGG |
| 1064 | 5 | 50 | >30 | >93% | TGG |
| 1064 | 3 | 1 | >30 | >92% | TGG |
