Medium & Low Power Faraday Rotator
The Faraday rotator provides non-reciprocal rotation while maintaining the linear polarization of the beam. When light passes through the Faraday rotator in one direction, the polarization state will rotate by 45 degrees; when the light beam passes through the rotator in the opposite direction, the polarization state will rotate by another 45 degrees in the same direction relative to the magnetic field.
Parameters Example
| Operating wavelength | 1064 nm |
| Extinction Ratio | > 30 dB |
| Transmission | > 98% |
| Rotation Angle | 45° ± 0.5 |
| Clear aperture | 3 mm |
| Average optical power | 30 W |
| Damage threshold | 10 J/cm2@10 ns |
| Center Height | 22 mm |
| Cooling | Conduction-cooled |
| Operating temperature | 15°C~30°C |
| Storage temperature | -10°C-60°C |
Model
| Wavelength (nm) | Active Aperture (mm) | Average Power (W) | Transmittance | Extinction Ratio (dB) | Optical Material |
| 1064 | 3 | 30 | >98% | >30 | TGG |
| 1064 | 5 | 50 | >97% | >30 | TGG |
| 820 | 5 | 50 | >97% | >30 | TGG |
