Broadband Electro-Optic Phase Modulator
The Broadband Electro-Optic Phase Modulator(Non-resonant Phase Modulator) operates on the principle of the electro‑optic effect to achieve precise phase modulation of optical signals. It offers an ultra‑broad operating frequency range, supporting continuous operation from DC up to 100 MHz. Featuring a half‑wave voltage below 300 V, the series supports flexible driving configurations: direct operation with an external high‑voltage driver, or combination with a low‑voltage signal source and power amplifier to fulfill diverse modulation demands. The EOPM is equipped with a 2/3 mm clear aperture and adopts a standard SMA electrical interface.
Model
| Working Wavelength* (nm) | Active Aperture (mm) | Operating Frequency | Optical Material | Half-wave voltage (V) |
| 780 | 2 | DC-100 MHz | MLN | 166 |
| 780 | 2 | 2.5 GHz | MLN | 60 |
* Other wavelengths upon request, such as 450-800nm, 800-1350nm, 1000-1650nm.
Parameter Example
| Interaction material | MLN(MgO: LN) |
| Operatingwavelength | 600-900 nm |
| Polarization | Linear |
| Transmission | > 96% |
| Clear aperture* | 2 mm |
| Wavefront distortion | < λ/6@633 nm |
| RF | DC – 100 MHz |
| Max Optical Power Density | 2 W/mm2 |
| Halfwave voltage | 135V@633 nm |
| Connector | SMA-F |
| Input impedance | 50Ω |
| Capacitance | < 15 pF |
| Shellmaterial | Aluminium alloy |
| Cooling | Conduction-cooled |
| Size | About 40x40x40 mm |
* The beam diameter is recommended to be less than 70% of the clear aperture.
