K9L Concave Spherical Mirror, Metal Coated/HR350-1800nm
Spherical mirrors have a positive focal length and can gather incident light. Suitable for beam focusing application. Tuniu Optics offers the variety of uncoated and coated spherical mirrors.
Parameters
| Material | H-K9L Optical Glass |
| Irregularity (P-V) | λ/4@633 nm |
| Parallelism | <3 arcmin |
| Surface Quality | 60-40 |
| Back Surface | Grinding or Polish |
| Diameter Tolerance | + 0.0/ -0.1 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Focal Length Tolerance | ± 2% |
| Bevel | Protective Bevel 0.2 mm x 45° |
Model
| Size*, mm | FL, mm | Coating** |
| Φ12.5 | 5/10/15/20/25/30/35/40/50/75 | Uncoated, Aluminum+Protected, UV-Aluminum+Protected, Silver+Protected, Gold+Protected, Dielectric-HR@350~400 nm, Dielectric-HR@400~800 nm, Dielectric-HR@750~1250 nm, Dielectric-HR@1200~1800 nm |
| Φ25.0 | 20/25/30/35/40/50/75/100/150/200/250 | |
| Φ50.0 | 50/75/100/150/200/250/300/400/500 | |
| Φ12.7 | 12. 5/25/38/50/75/100/125/150/250 | Uncoated |
| Φ25.4 | 300/500 | Uncoated |
| Φ25.4 | 500 | Silver+Protected,Dielectric-HR@750~1250 nm |
| 12.7 x 12.7 | 65 | Uncoated |
| 12.5 x 12.5 | 5/10/15/20/25/30/35/40/50/75 | |
| 25 x 25 | 20/25/30/35/40/50/75/100/150/200/250 | |
| 50 x 50 | 50/75/100/150/200/250/300/400/500 |
* Other sizes upon request. ** Contact us for detailed reflectivity curves.

