H-K9L Windows
K9L optical windows are high-precision plane parallel plates, commonly used as protective cover plates for electronic sensors and environmental detection devices. They safeguard electronic components and sensors without altering the magnification of the optical system. Featuring a standard surface figure of λ/10, these windows effectively minimize wavefront distortion and light scattering.
Tuniu Optics offers double-sided broadband anti-reflection coated designs to greatly suppress ghost image interference. We provide K9 substrate plane windows in uncoated and anti-reflection coated versions. Available AR coating options cover VIS (350–700 nm), NIR (600–1100 nm) and SWIR (900–1700 nm) spectral bands.
Parameters
| Material | H-K9L Optical Glass |
| Diameter Tolerance | + 0.0/ – 0.1 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Surface Accuracy | λ/10@633 nm |
| Parallelism | < 5 arcsec |
| Surface Quality | 20/10 |
| Bevel | Protective Bevel 0.2~0.5 mm X 45° |
| Coating | Uncoated, AR@350~700 nm, AR@600-1100 nm, AR@900-1700 nm |
Model
| Dia.*, mm | Coating | Surface Accuracy** |
| Φ12.7/Φ25.4/Φ50.8 Φ12.5/Φ25.0/Φ50.0 | Uncoated, AR@350~700 nm, AR@600-1100 nm, AR@900-1700 nm | λ/10@633 nm |
* Other Dia. Upon request. ** λ/4@633 nm available.

