Fused Silica Elliptical Mirror, Uncoated/HR400-1250nm
Elliptical mirrors can be used in astronomical and research applications. And also be used to bend and fold light precisely with minimum distortion. Tuniu Optics provides uncoated and multi-reflective coated Elliptical Mirrors.
Parameters
| Material | Fused Silica |
| Surface Accuracy | λ/10@633 nm |
| Parallelism | < 1 arcmin |
| Surface Quality | 10-5 |
| Back Surface | Polished |
| Minor Axis Diameter Tolerance | + 0.0/-0.2 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.5 mm |
| Bevel | Protective Bevel 0.2~0.5 mm x 45° |
Model
| Minor Axis, mm | Major Axis, mm | Coating* |
| 12.5 25.0 50.0 | 17.68 35.36 70.72 | Uncoated Dielectric-HR@400~800 nm Dielectric-HR@750~1250 nm |
* Contact us for detailed reflectivity curves. Other coating upon request.

