H-K9L High Precision Wedge Windows
Wedge windows precisely deflect incident light beams at a defined angle toward the required direction. When applied in pairs, the two wedges can be mutually rotated to steer the output beam to any orientation within a pyramidal envelope centered on the original optical axis. Featuring an angled design, these high-precision wedge windows effectively eliminate the etalon effect commonly induced by parallel surface reflection on standard optical windows. They also suppress laser output instability and mode hopping caused by unwanted back reflections, ensuring stable and reliable laser system performance. Tuniu Optics provides wedge windows in both uncoated and anti-reflection coated versions to suit diverse optical and laser application requirements.
Parameters
| Material | H-K9L Optical Glass |
| Diameter Tolerance | + 0.0/ -0.1 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Surface Accuracy | λ/10@633 nm |
| Wedge Angle | 30 ± 10 arcmin |
| Surface Quality | 40-20 |
| Bevel | Protective Bevel 0.2~0.5 mm X 45° |
| Coating | Uncoated, AR@350~700 nm, AR@600-1100 nm, AR@900-1700 nm |
Model
| Size, Dia. X T, mm | Coating |
| Φ12.5 x 3, Φ12.7 x 3 | Uncoated, AR@350~700 nm, AR@600-1100 nm, AR@900-1700 nm |
| Φ25 x 6, Φ25.4 x 6 | |
| Φ38.1 x 10, Φ50 x 10, Φ50.8 x 10 |

