High Precision Sapphire Windows
High Precision Sapphire Windows are plane-parallel optical plates, widely used as protective windows for electronic sensors and environmental detection devices. Key selection criteria include substrate material, spectral transmittance, transmission wavelength range, surface figure, surface quality and parallelism tolerance. These windows are engineered to protect sensitive sensors, detectors and optical components from light saturation and laser-induced damage.
Sapphire features exceptional surface hardness, high thermal conductivity, high dielectric constant, and excellent resistance to chemical acids and alkalis. Ranking second only to diamond in hardness and boasting superior structural strength, sapphire windows can be manufactured with thinner thickness than conventional high-dielectric windows while maintaining excellent optical transmittance and mechanical robustness.
Parameters
| Material | Optical grade sapphire |
| Diameter Tolerance | + 0.0/ – 0.1 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.1 mm |
| Surface Accuracy* | λ/4@633 nm |
| Parallelism | < 30 arcsec |
| Surface Quality | 40-20 |
| Bevel | Protective Bevel 0.2 mm X 45° |
| Coating | Uncoated |
* 1~2λ@633 nm available.
Model
| Dia., mm | Thickness, mm |
| 3 5 6.3 8 10 12.5 20 25 | 1 1 1 1 1 2 2 2 |

