K9L Plano-Concave Cylindrical Mirror, Metal Coated, Metal Coated
Cylindrical mirrors have a positive focal length and can focus incident light. They are suitable for light focusing applications. Image Optics provides uncoated and coated cylindrical mirrors.
Parameters
| Material | H-K9L Optical Glass |
| Irregularity (P-V) | 1λ@633 nm |
| Parallelism | <3 arcmin |
| Surface Quality | 60-40 |
| Back Surface | Grinding or Polish |
| Diameter Tolerance | + 0.0/ -0.1 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Focal Length Tolerance | ± 2% |
| Bevel | Protective Bevel 0.2 mm x 45° |
Model
| Size x CT, mm | FL, mm | Coating* |
| Φ12.5 x 3.0 | 12.5/25/50/75 | Uncoated, Aluminum+Protected, UV-Aluminum+Protected, Silver+Protected, Gold+Protected |
| Φ25.0 x 6.0 | 25/50/75/100/150/200/250 | |
| 12.5 x 12.5 x 3.0 | 12.5/25/50/75 | |
| 25.0 x 25.0 x 6.0 | 25/50/75/100/150/200/250 |
* Contact us for detailed reflectivity curves.

