Non-Polarizing Plate Beamsplitter
- All Dielectric Coating
- High Damage Threshold
- T/R = 50:50, |Rs-Rp| < 5%
- Custom Design Available
Specifications
| Material | H-K9L/UVFS |
| Dimension Tolerance | + 0.0/- 0.2 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Surface Quality | 60/40 |
| Clear Aperture | > 90% |
| Flatness | < λ/4@632.8 nm |
| Parallelism | < 3 arc minutes |
| Chamfer | Protected < 0.5 mm x 45° |
| T/R Tolerance | ± 5% |
| Polarization | |Rs-Rp| < 5% |
| Coating(AOI=45°) | S1: Non-polarizing beamsplitter coating, S2: AR coating |
| Damage Threshold | > 3 J/cm2, 20 ns, 20 Hz@1064 nm |
Model
| Size, mm | Wavelength, nm | AOI(°) | T/R |
| H-K9L | 50: 50±5% | ||
| Φ12.7 Φ25.4 Φ50.8 | 515-532, 532, 633, 780-795, 1053-1070 | 45 | |
| UVFS | |||
| Φ12.7/Φ25.4/Φ50.8 | 355 | 45 | |
| Φ25.4 | 1053-1070 | 45 | |

