K9L Ultra Thin Broadband Beamsplitter Plate
- Minimize Beam Displacement
- Eliminate Ghost Image
- Easy to Handle With Mount
- Custom Size Available
Specifications
| Dimension | Mount Diameter 25.4 + 0.0/ -0.2 mm |
| Thickness | 6.0 ± 0.2 mm for Mount, 0.3 ± 0.05 mm for Beamsplitter plate |
| Beam Displacement | 0.1 mm |
| Surface Quality | 60/40 |
| Clear Aperture | 18 mm |
| Transmitted Wavefront Distortion | < λ/10@632.8 nm |
| Parallelism | < 5 arc minutes |
| T/R Tolerance | ± 5%, T = (Ts+Tp)/2, R = (Rs+Rp)/2 |
| Coating(AOI=45°) | S1: Partial reflectance coating, S2: AR coating |
| Damage Threshold | > 1 J/cm2, 20 ns, 20 Hz@1064 nm |
Model
| Mount Dia., mm | Substrate Thickness, mm | Wavelength, nm | Polarization | AOI | T/R |
| 25.4 | 0.3 | 400-700 | Avg | 45 | 50: 50 ± 5% |
| 650-900 | |||||
| 900-1200 |

