UVFS Brewster Windows
Brewster Windows are uncoated and manufactured from UV fused silica substrate. When the beam is incident at the Brewster angle, the S-polarized component is partially reflected, while the P-polarized component transmits through the window with zero reflection loss. This design is ideal for laser cavity applications, enabling higher effective gain for P-polarized light. These windows can also be used as polarizing elements or to improve the polarization degree of partially polarized light. When placed at the Brewster angle, the projection presents a circular profile, and the specified diameter corresponds to the minor axis dimension.
The Brewster angle θ is calculated by the following formula: Tan(θ)=nt/ni
Where n_i refers to the refractive index of the incident medium (1.0003 for air), and n_t represents the refractive index of the transmission medium. The refractive index curve of fused silica versus wavelength is shown in the figure above. Therefore, the Brewster angle is wavelength-dependent.
Parameters
| Material | UV Fused Silica |
| Transmitted Wavefront Error | < λ/10@633 nm |
| Parallelism | < 5 arcsec |
| Diameter(Minor Axis) Tolerance | + 0.0/ -0.1 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Bevel | Protective Bevel 0.2~0.5 mm X 45° |
| Brewster Angle | 55°34’ @633 nm |
| Coating | Uncoated, Operating Wavelength Range: 220 nm–2.5 μm |
Model
| Minor Axis, mm | Major Axis, mm | Thickness, mm |
| 10.0 12.5 16.0 20.0 25.0 | 17.69 22.11 28.23 35.37 44.21 | 2 2 2 2 2 |

