K9L Elliptical Mirror, Uncoated/Metal Coated
Elliptical mirrors can be used in astronomical and research applications. And also be used to bend and fold light precisely with minimum distortion. Tuniu Optics provides uncoated and multi-reflective coated Elliptical Mirrors.
Parameters
| Material | H-K9L Optical Glass |
| Surface Accuracy | λ/10@633 nm |
| Parallelism | < 1 arcmin |
| Surface Quality | 10-5 |
| Back Surface | Polished |
| Major/Minor Axis Diameter Tolerance | + 0.0/ -0.2 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.5 mm |
| Bevel | Protective Bevel 0.2~0.5 mm x 45° |
Model
| Minor Axis, mm | Major Axis, mm | Coating* |
| 12.5/25.0/36.0/46.0/50.0/64.0/70.0/80.0 | 17.68/35.36/50.92/65.06/70.72/90.52/99.01/113.15 | Uncoated Aluminum+Protected Silver+Protected Gold+Protected |
* Contact us for detailed reflectivity curves.
* Other coating such UV-Aluminum+Protected upon request.

