Economy Nd: YAG Laser Harmonic Separator
Nd:YAG laser harmonic separators are precision dichroic optical components designed for efficient separation of fundamental and harmonic wavelengths in high-power laser systems. Featuring high-reflectance coatings for target wavelengths and high-transmission coatings for passband wavelengths, combined with anti-reflection coatings on the rear surface to minimize loss and ghosting, they deliver excellent spectral selectivity, low wavefront distortion and high laser-induced damage threshold. Suitable for 0° or 45° incidence, these components are widely used in laser frequency conversion, harmonic separation, beam combining and ultrafast laser systems.
Specifications
| Material | H-K9L/BK7/UVFS |
| Dimension Tolerance | + 0/ -0.2 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Surface Quality | 60/40 |
| Clear Aperture | > 90% |
| Flatness | < λ/8@632.8 nm |
| Parallelism | < 1 arc minute |
| Chamfer | Protective < 0.5 mm x 45° |
| Coating | Dichroic mirror coating on one side, rear side AR coated |
| Damage Threshold | > 5J/cm2, 20 ns, 20 Hz@1064 nm |
Model
| Size* | Reflection** | Transmission** | AOI |
| Φ25.4 x 6.35Φ12.7 x 3 | R>99.5%@1064nm | T>95%@532nm | 0° |
| Φ25.4 x 6.35Φ12.7 x 3 | R>99.5%@1064nm | T>90%@532nm | 45° |
| Φ25.4 x 6.35Φ12.7 x 3 | R>99.5%@532nm | T>95%@1064nm | 0° |
| Φ25.4 x 6.35Φ12.7 x 3 | R>99.5%@532nm | T>90%@1064nm | 45° |
*Other sizes upon request. **Other coatings upon request.
