H9L/BK7 Double Concave Spherical Lenses
Double Concave (DCV) Lenses are negative focal length optical components featuring two symmetric concave spherical surfaces, designed to diverge collimated light efficiently. Ideal for beam expansion, light projection, image reduction and extending system focal length, they offer excellent aberration balancing in near 1:1 conjugate ratio systems. Available in precision diameters and focal lengths with uncoated or broadband anti-reflection coating options, these lenses deliver stable performance for precision optical assemblies across visible, near-infrared and infrared applications.
Specifications
| Material | H9L/BK7/UVFS |
| Dimension Tolerance | + 0/ -0.2 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Design Wavelength | 546.1 nm |
| Surface Quality | 60/40 scratch and dig |
| Clear Aperture | > 90% |
| Flatness | N <3(0.5)@632.8 nm |
| Centration | <3 arc minutes |
| Focal Length Tolerance | ± 2 % |
| Chamfer | Protective < 0.5 mm x 45° |
Model
| Dia., mm | Coating* | EFL, mm |
| 25.4 | Uncoated | -35/-50/-75/-100/-125/-150/-200/ -250/-300/-500/-1000 |
* AR coating upon request.

