Zinc Selenide(ZnSe) Double-Concave (DCV) Lenses, Uncoated/AR8~12μm
Zinc Selenide (ZnSe) Double-Concave Lenses are negative focal length infrared optics with two symmetric concave surfaces, designed to diverge collimated light efficiently. Made from CVD laser-grade ZnSe and optimized for 10.6 μm, they are ideal for beam expansion, light projection and focal length extension in high-performance IR systems. These lenses feature tight dimensional tolerances and 40-20 surface quality for reliable optical performance. Tuniu Optics offers standard 25.4 mm diameter models in uncoated and double-sided AR coated versions (8–12 μm) to meet diverse infrared application needs.
Caution: Zinc Selenide (ZnSe) is a hazardous substance. Please wear gloves during handling to avoid direct contact with the material. Wash your hands thoroughly after use. Zinc Selenide features low hardness, so extra care and gentle handling are required to prevent damage.
Parameters
| Material | (ZnSe) CVD Laser Grade |
| Design Wavelength | 10.6 μm |
| Diameter Tolerance | + 0.0/ -0.1 mm |
| Center Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Focal Length Tolerance(EFL) | ± 1% |
| Centering Tolerance | < 3 arcmin |
| Surface Quality | 60-40 |
| Bevel | 0.2 mm X 45° |
| Coating | Uncoated, Ravg < 1.5%@8~12 μm |
Model
| Dia., mm | Coating | EFL, mm |
| 25.4 | Uncoated/Double-Sided-AR@8~12 μm | -25.40/-50.00/-75.00/-100.00/-200.00 |

