K9L Negative Meniscus Lenses, Uncoated/AR350-1700nm
Tuniu Optics negative meniscus lenses are designed to minimize spherical aberration. A negative meniscus lens features one convex surface and one concave surface, with the concave surface having a larger radius of curvature. When combined with other lenses, it reduces the numerical aperture of the optical system. Negative meniscus lenses are widely used in beam expansion applications.
K9L is one of the most commonly used optical glasses for fabricating high-quality optical components. It is the preferred choice when the superior properties of UV fused silica — such as excellent transmittance in the ultraviolet range and a low thermal expansion coefficient — are not required.
Parameters
| Material | H-K9L optical glass |
| Design Wavelength | 587.6 nm |
| Surface Quality | 40-20 |
| Diameter Tolerance | + 0.0/- 0.1 mm |
| Center Thickness Tolerance | ± 0.1 mm |
| Focal Length Tolerance | ± 1 % |
| Centering Tolerance | ≤ 3 arcmin |
| Clear aperture | > 90% |
| Bevel | 0.2 mm x 45° |
| Coating | Uncoated, Ravg < 0.5%@350~700 nm, Ravg < 0.5%@650~1100 nm, Ravg < 0.5%@1050~1700 nm |
Model
| Dia., mm | Focal Length, mm | Coating |
| φ25.4 | -100/-150/-200/-300/-400/-500/-1000mm | Uncoated, Ravg < 0.5%@350~700 nm, Ravg < 0.5%@650~1100 nm, Ravg < 0.5%@1050~1700 nm |

