Laser Plano-Convex (PCX) Lenses
Tuniu Optics provides high-performance laser plano-convex lenses optimized for 355 nm, 532 nm and 1064 nm wavelengths. Fabricated from premium Corning 7980 substrate and equipped with high-transmission anti-reflection (AR) coatings, these lenses deliver excellent light transmittance. The Corning 7980 base material features an ultra-high laser-induced damage threshold of 20 J/cm².
Engineered for high-power laser systems, our plano-convex lenses are widely applied in education, scientific research and laser processing industries. Custom solutions for high-power laser plano-convex lenses are also available to fulfill your personalized application requirements.
Parameters
| Material | Corning 7980 |
| Design Wavelength | 587.6 nm |
| Reflectivity | Ravg < 0.25%@AR1064/532/355 nm AOI = 0°, Ravg < 0.5%@AR1064&532 nm AOI = 0° |
| Diameter Tolerance | + 0/ -0.1 mm |
| Focal Length Tolerance | ± 2% |
| Angle of Incidence (AOI) | 0° |
| Refractive Index | 1.458 |
| Irregularity(P-V) | λ/4@633 nm |
| Clear Aperture | ≥ 90% |
| Surface Quality | 40-20 |
| Center Deviation | < 3′ |
| Center Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Bevel | 0.2 mm x 45° |
| Abbe | V = 67.82 |
| Damage Threshold | 20 J/cm²@1064 nm, 20 ns(AR@1064 nm), 6.8 J/cm²@532 nm, 20 ns(AR@532 nm), 5 J/cm²@355 nm, 20 ns(AR@355 nm), 15 J/cm²@1064 nm, 20 ns(AR@1064 & 532 nm) |
Model
| Dia.*, mm | Focal Length, mm | Coating |
| φ25.4 | 30/35.1/40.1/50.2/60/75.3/ 100.3/125.4/150.5/175.6/200.7/ 250.9/301.1/400/501.8/600/ 752.6/1003.5/2000 | AR@1064 nm, AR@532 nm, AR@355 nm, AR@1064&532 nm |
* φ50.8mm available.

