QDM Series Q driver is a low to medium power RF generator that can be used to drive short pulse lasers. AOM switches, of course, can also be used in other radio frequency fields. QDM series compact structure, RF output stability, strong anti-interference ability, high reliability, is the ideal driving source of acousto-optic switch.
| Parameters | Description |
| Output frequency | 40.68/68/80 MHz |
| Signal level | 3.3V TTL, Compatible 5V TTL |
| RF rise time | < 35 ns |
| RF descent time | < 35 ns |
| Modulation Signal Input Frequency Range | MIV: DC ~ 500kHz |
| Mode | R05: OFF LEVEL Analog Compression ModeA05: ON LEVEL Analog Compression Mode |
| Analog Signal Input Characteristics | 0~5V, input impedance: 1.0kΩ |
| RF output power | potentiometer adjustable |
| RF output impedance | 50Ω |
| Supply voltage | 12V, 15V optional |
| Supply current | <3A, depending on rated power |
| Operating temperature conditions | 1. The heat sink temperature should be10°~ 55° 2. Driver must be installed on a heat dissipation surface or heat sink, and the heat dissipation surface or heat sink must have the following heat dissipation capabilities: 36W @ 12V, 45W @ 15V |
| Storage temperature | -20°to 85° |
this series Q drive model naming rules are as follows:
QDMxxx-yyW-zzV-aaa-b
- xxx: output frequency, unit MHz; optional values: 041(40.68MHz), 068(68MHz), 080(80MHz).
- yy: RF Rated output power, unit W; for example: 20. 2~24W.
- zz: DC supply voltage, unit V; optional values: 12, 15.
- aaa: Factory default mode(Dial code adjustable); optional values: R05, A05.
- B: other customization items
for example: QDM080-20W-15V-A05, that is, the output frequency 80MHz, rated output power 20W, 15V power supply, factory default mode is A05.
