QDC Series Q driver is a low-to-medium power RF generator that can be used to drive end pumps, side pumps and other acousto-optic Q switches, can also be used in other RF fields. QDC series compact structure, RF output stability, strong anti-interference ability, high reliability, is the ideal driving source of acousto-optic switch.
| Parameters | Description |
| Output frequency | 40.68/68/80 MHz |
| Signal level | 3.3V TTL, Compatible 5V TTL |
| RF rise time | < 35 ns |
| RF descent time | < 35 ns |
| Modulation Signal Input Frequency Range | MIV: DC ~ 500kHz |
| First pulse compression mode | FPS: Instant Digital Compression Mode PPK: pre-release digital compression mode(default) |
| Analog Signal Input Characteristics | 0~5V, input impedance: 1.0kΩ |
| RF output power | potentiometer adjustable |
| RF output impedance | 50Ω |
| Supply voltage | 12V, 15V optional |
| Supply current | <3A, depending on rated power |
| Operating temperature conditions | 1. The heat sink temperature should be 10°~ 55° 2. Driver must be installed on a heat dissipation surface or heat sink, and the heat dissipation surface or heat sink must have the following heat dissipation capabilities: 36W @ 12V, 45W @ 15V |
| Storage temperature | -20°to 85° |
| Size | 75*95*25mm |
this seriesQdrive model naming rules are as follows:
QDCxxx-yyW-zzV-aaa-b
- xxx: output frequency, unit MHz; optional values: 041(40.68MHz), 068(68MHz), 080(80MHz).
- yy: RF Rated output power, unit W; for example: 20. 2~24W.
- zz: DC supply voltage, unit V; Optional values: 12, 15.
- aaa: Factory default mode(Dial code adjustable); optional values: FPS, PPK.
- B: other customization items
for example: QDC041-20W-15V-PPK, that is, the output frequency 40.68MHz, rated output power 20W, 15V power supply, factory default mode is PPK.
