Zinc Selenide(ZnSe) Plano-Concave(PCV) Lenses, Uncoated/AR8~12μm
Zinc Selenide (ZnSe) Plano-Concave Lenses are high-performance infrared optical components featuring one flat surface and one concave surface with a negative focal length, designed to diverge collimated light for beam expansion, light projection and focal length extension. Constructed from CVD laser-grade ZnSe and optimized for 10.6 μm operation, these lenses deliver exceptional stability and low absorption for critical infrared systems.
Both uncoated and double-sided broadband AR coatings (8–12 μm) are available to maximize transmission in the mid‑infrared waveband. Tuniu Optics provides off‑the‑shelf and customizable ZnSe PCV lenses to meet diverse infrared application requirements.
Caution: Zinc Selenide (ZnSe) is a hazardous substance. Please wear gloves during handling to avoid direct contact with the material. Wash your hands thoroughly after use. Zinc Selenide features low hardness, so extra care and gentle handling are required to prevent damage.
Parameters
| Material | CVD Laser Grade(ZnSe) |
| Design Wavelength | 10.6 μm |
| Diameter Tolerance | + 0.0/ -0.1 mm |
| Center Thickness Tolerance | ± 0.2 mm |
| Focal Length Tolerance | ± 1% |
| Centering Tolerance | < 3 arcmin |
| Surface Quality | 60-40 |
| Bevel | 0.2 mm X 45° |
| Coating | Uncoated, Ravg < 1.5%@8~12 μm |
Model
| Dia., mm | Coating | EFL, mm |
| φ25.4 | Uncoated/Double-Sided-AR@8~12 μm | -25.40/-50.00/-75.00/-100.00/-200.00 |

