Ultra-small pulse selection AOM driver
The QDR Series AOM Driver is a low-power RF signal generator, designed for driving acousto-optic modulators (AOMs) in picosecond short-pulse laser systems. It is ideal for pulse picking, AOM switching, Q-switched laser acousto-optic modulation, Fiber Q switches, and other RF-driven applications. The QDR Series AOM Driver features a compact structure, stable RF output, strong anti-interference capability, and high reliability, making it an excellent drive solution for acousto-optic modulators (AOMs).
Model Definition
This series AOM drive model naming rules are as follows: QDRxxx-yyW-zzV-a
- xxx: output frequency, Unit MHz; optional value: 200, 120, 100, 80, 68, 40.68.
- yy: RF Rated output power, Unit W; for example: 1~5W.
- zz: DC supply voltage, Unit V; optional values: 12, 15, 24.
- a: Factory Interface Form; optional values: A, D
A: Analog Interface, 0-1V, input impedance 51Ω; D: Digital Interface, Input Impedance 75Ω.
for example: QDR200-2.5W-15V-D, that is, the output frequency 200MHz, rated output power 2.5W, 15V power supply, factory default interface for digital interface.
Parameter table
| Parameters | Description |
| Output frequency | 200 MHz |
| Input modulation signal level | -D Model: TTL, input impedance 75Ω. Logic 1 have RF, 0 No RF. -A Model: ANALOG, 0-1V input, input impedance 51Ω. |
| RF Rising/decline time | 24nsec @40.68 MHz 15nsec @68 MHz 12 nsec @ 80 MHz 9 nsec @ 110 MHz 7 nsec @ 150 MHz 5 nsec @ 200 MHz |
| RF output power | potentiometer adjustable |
| Frequency accuracy | <= +-0.1% |
| Harmonic distortion | -20 dBc |
| RF output impedance | 50Ω |
| Extinction ratio | >= 60dB |
| Supply voltage | 12V, 15V, 24V optional |
| Supply current | <1.5A, depending on rated power |
| Operating temperature conditions | 1, The heat sink temperature should be 0°~60° 2, Driver must be installed on a heat dissipation surface or heat sink, and the heat dissipation surface or heat sink must have the following heat dissipation capabilities: 12W @ 12V, 15W @ 15V, 24W @24V |
| Storage temperature | -20°~ +85° |
| External dimensions | 45*64*20mm(length, width and height) |
