QDS Series Q driver is a low-to-medium power RF generator used to drive end pumps, side pumps and other types of lasers, but can also be used in other RF fields. QDS Series Q driver has compact structure, stable RF output, strong anti-interference ability, high reliability, and has a variety of suppression modes for the first pulse, which is acousto-optic Q switches.
Model Definition
this series Q drive model naming rules are as follows:
QDSxxx-yyW-zzV-aaa
- xxx: output frequency, unit MHz; optional values: 041(40.68MHz), 080(80MHz).
- yy: RF Rated output power, unit W; for example: 20. 5~20W.
- zz: DC supply voltage, unit V; optional values: 12,15.
- aaa: Factory default compression mode(Dial code adjustable); optional values: FPS, PPK.
Model example:
QDS041-20W-15V-PPK, that is, the output frequency 40.68MHz, rated output power 20W, 15V powered, factory compression mode is PPK.
Parameter table
| Parameters | Description |
| Output frequency | 40.68/80 MHz |
| Signal level | 3.3V TTL, Compatible 5V TTL |
| RF rise time | < 35 ns |
| RF descent time | < 35 ns |
| Modulation Signal Input Frequency Range | MIV: DC ~ 500kHz |
| First pulse compression mode | FPS: Instant Digital Compression Mode PPK: pre-release digital compression mode(default) |
| Analog Signal Input Characteristics | 0~5V, input impedance: 1.0k Ω |
| RF output power | potentiometer adjustable |
| RF output impedance | 50Ω |
| Supply voltage | 12V,15V optional Remarks: 15V version: 12V compatible, lower output power. 12V version: 15V compatible, higher output power. |
| Supply current | <3A, depending on rated power |
| Operating temperature conditions | 1. The heat sink temperature should be 10°~ 55° 2. Driver must be installed on a heat dissipation surface or heat sink, and the heat dissipation surface or heat sink must have the following heat dissipation capabilities: 36W @ 12V, 45W @ 15V |
| Storage temperature | -20° to 85° |
| External dimension | 45*64*18.5mm(length, width and height), height without plug |
