QDSM Series Q driver is a low to medium power RF generator used to drive picosecond lasers, short pulse laser amplification stage acousto-optic Q switches, of course, can also be used in other radio frequency fields. QDSM Series Q drive has compact structure, stable RF output, strong anti-interference ability, high reliability, and is an acousto-optic Q switches.
| Parameters | Description |
| Output frequency | 40.68/68/80 MHz |
| Signal level | 3.3V TTL, Compatible 5V TTL |
| RF rise time | < 35 ns |
| RF descent time | < 35 ns |
| Modulation Signal Input Frequency Range | MIV: DC ~ 500kHz |
| First pulse compression mode | A05: ON LEVEL Analog Compression Mode R05: OFF LEVEL Analog Compression Mode |
| Analog Signal Input Characteristics | 0~5V, input impedance: 1.0kΩ |
| RF output power | potentiometer adjustable |
| RF output impedance | 50Ω |
| Supply voltage | 12V, 15V optional Remarks: 15V version: 12V compatible, lower output power. 12V version: 15V compatible, higher output power. |
| Supply current | <3A, depending on rated power |
| Operating temperature conditions | 1. The heat sink temperature should be10°~ 55° 2. The heat sink surface of the driver must be installed on a heat dissipation surface or radiator, and the heat dissipation surface or radiator must have the following heat dissipation capabilities: 36W @ 12V, 45W @ 15V |
| Storage temperature | -20°to 85° |
| External dimension | 49*68*22mm(length, width and height) |
this series Q drive model naming rules are as follows:
QDSMxxx-yyW-zzV-aaa
- xxx: output frequency, unit MHz; optional values: 041(40.68MHz), 068(68MHz), 080(80MHz).
- yy: RF Rated output power, unit W; for example: 20. 2~24W.
- zz: DC supply voltage, unit V; optional values: 12, 15.
- aaa: Factory default compression mode(Dial code adjustable); optional values: R05, A05.
for example: QDSM080-15W-15V-A05, that is, the output frequency 80MHz, rated output power 15W, 15V powered, the factory default compression mode is A05.
