Calcium Fluoride(CaF₂) Positive Meniscus Lenses, Uncoated/AR3~5μm
Calcium Fluoride (CaF₂) Positive Meniscus Lenses are precision convex-concave optical components featuring a positive focal length for light focusing and magnification. Constructed from high-purity CaF₂ substrate, they offer a broad transmission range of 180 nm to 8.0 μm, high laser damage threshold, excellent optical homogeneity, and low fluorescence, ideal for UV‑to‑IR optical systems.
These lenses effectively minimize spherical aberration and are widely used in laser collimation, infrared imaging, and high‑precision optical assemblies. Available in diameters 12.7 mm and 25.4 mm with various focal lengths, they are offered in uncoated and broadband AR coated versions (3–5 μm, Ravg<1.5%) to enhance transmittance. Custom specifications are available to meet diverse application requirements.
Parameters
| Clear aperture | > 90% |
| Design Wavelength | 4 μm |
| Diameter Tolerance | + 0.0/ -0.1 mm |
| Center Thickness Tolerance | ± 0.1 mm |
| Focal Length Tolerance(EFL) | ± 1% |
| Centering Tolerance | ≤ 3 arcmin |
| Surface Quality | 40-20 |
| Irregularity (P-V) | λ/2@632.8 nm |
| Bevel | 0.2 mm X 45° |
Model
| Dia., mm | Coating | EFL, mm |
| 12.7 | Uncoated/Ravg< 1.5%@3~5 μm | 20/50/80 |
| 25.4 | Uncoated/Ravg< 1.5%@3~5 μm | 20/50/80 |

