0-45° Zerodur Dielectric Laser(Line) Mirror
Tuniu Optics provides standard Zerodur laser line mirrors supporting 0° and 45° angles of incidence, with an operating wavelength range from 266 nm to 20 μm. Characterized by a broad spectral coverage, wide angular tolerance and high reflectivity, these mirrors satisfy diverse laser reflection applications. Custom Zerodur laser line mirrors are available upon request to meet your specific specifications.
Parameter
| Material | Zerodur |
| Irregularity(P-V) | λ/10@632.8 nm |
| Clear Aperture | ≥ 80% |
| Surface Quality | 20-10 |
| Diameter Tolerance | + 0/ -0.13 mm |
| Thickness Tolerance | ± 0.25 mm |
| Bevel | Protective Bevel |
| Damage Threshold | 500 W/cm² CW, 5 J/cm² for 10nsec pulses |
Model
| Size, mm | Coating | AOI |
| Φ25.4 x 6.0 | HR@532 nm, HR@632.8 nm, HR@488-515 nm, HR@1520-1550 nm, HR@1030-1080 nm | 0-45° |
Curve Example

